Exhibition News Awards 2012 finalists announced

The list of individual finalists for CN’s sister publication Exhibition News Awards people categories have been revealed.

For the second year in its six-year history, Exhibition News
will present 10 people awards covering organisers, venues and suppliers
in recognition of the stellar achievements of individual across the
exhibition and events industry.
 
The team at Exhibition News was
impressed at the number and quality of entries in the people categories
this year; a testament to the importance of the awards but also the
incredible worth of those who organise, host and supply products and
services to the diverse range of shows held in the UK and by UK-based
organisers abroad.
 
After significant debate, EN opted to retain
eight finalists in its most hotly contested category, Best Event
Director, in recognition of their superb skill sets and
achievements.
 
The Exhibition News Awards 2012 will be held
at Olympia’s new-look West Hall on Thursday 29 March. Ensure your place
at this must-attend industry event by booking your table or tickets now using our online booking system, or by phoning the EN events team on: 0208 971 8265.

And check out the full list of company finalists here.

Best Venue Manager (Venue)
Hayley Constable – Business Design Centre
Angela Temperton – Earls Court and Olympia
Amelia Tyson – Sandown Park
Kripen Dhrona – The Enterprise Hotel
Michelle Adderley – The NEC
 
Best Venue Marketer (Venue)
Gemma Parkhouse – Excel London
Alison Wallingham – Kent Event Centre
Jo Parton – Southwater Event Group 
Best Event Director (Organiser)
James Goode – Brand Events
Emma Barrett – Broadway Events
Paul MacDonald – Centaur Exhibitions
Ralph Collett -CloserStill Media
Chris McCuin – Fresh Montgomery
Lindsay Hoyes – ITE Moda
Giles Perry – Media 10
Haf Cennydd – UBM Live
 
Best Operations Manager (Organiser)
Simon Flanagan – Brand Events
Julia Danmeri – CloserStill Media
Charlotte Collyer – Emap Connect
Amy Fletcher – Emap Connect
Louise Kiwanuka – Eventshare/Clarion Events
Claire Farrugia – Tarsus Group
 
Best Salesperson (Organiser)

Licia Viscito – Advanstar
Ben Agnew – Clarion Events
Sadie Lockett – Clarion Events
James Hall – CloserStill Media
Stephen Blackie – Media 10
Jan Barthelemy – UBM Live
 
Rising Star (Organiser)
James Hodgson – Clarion Events
Daniel Harding – CloserStill Media
Amel Sanders – CloserStill Media
Gemma Harvey – Haymarket Exhibitions
Katie Taaffe – Media 10
Reinaflor Layug-Villanueva – Pro Publications
 
Best Trade Show Marketing Manager (Organiser)
Ali Blencoe – Centaur Exhibitions
Lucy Pitt – CloserStill Media
Smiljka Dimitrijevic – Emap Connect
Alan Caddick – Faversham House Group
Michael Hatton – Tarsus Group
Ruth Galpine – UBM
 
Best Consumer Show Marketing Manager (Organiser)
Sarah Waterfall – BBC Haymarket
Stephanie Chan – Media 10
Joanna Hancock – The Zest Group
 
Best Designer (Supplier)
Luke Sherrington – ASP Design
Matthew Bentley – Bray Leino
Phil Baker – Melville Exhibition and Event Services
Stephen Silvester – Nimlok Limited
Penny Horner – Penny Banks
Joe Ashton – Priority Exhibitions
 
Best Client Support Provider (Supplier)
Leo Speck – Aztec Event Services
Annika Fila – Overseas Trade Show Agencies
Simon Horner – Penny Banks
Jenni Green – Showlite
Adam Jones – Showplans
James Baker – Solutions2

Any conference-related news? Email conferencenews@mashmedia.net

Paul Colston

Author

Paul Colston

Managing Editor, Conference News & Conference & Meetings World.

Up Next

Related Posts

banner